Podpůrné punčochy
punčochy na křečové žíly

Křečové žíly

Křečové žíly neboli varixy patří mezi civilizační nemoci a jsou důsledkem vzpřímené chůze člověka. Ve vyspělém světě trpí žilní nedostatečností až 50 % populace.

Křečové žíly zatěžují nejčastěji žilní systém dolních končetin. Jedná se o rozšiřování žil nedomykavostí žilních chlopní.

Pacienti si ponejprve stěžují na pocity těžkých nohou, poté se dostavují otoky a bolesti. V následné fázi dochází k rozšiřování povrchových cév a vzniku varixů. Vážnou komplikací neléčené žilní nedostatečnosti je poté bércový vřed.

Zátěžovými faktory pro vznik křečových žil mohou být: dlouhé stání na nohou, či naopak celodenní sedavé povolání. Lidi s tímto onemocněním tedy často naleznete mezi kadeřnicemi, prodavačkami, číšnicemi, ale i řidiči z povolání či mezi letuškami a piloty. Spouštěčem potíží s varixy u žen často bývá i těhotenství.

Konzervativní léčba žilní insuficience se řeší medikamentózně podáváním venofarnak, nicméně nezastupitelnou roli hraje kompresivní léčba prostřednictvím podpůrných punčoch na křečové žíly.